ANA SİTEYE GİT
Kategori Seçiniz
İnsan Kaynakları Uzmanları Beden Dilinizi Nasıl Yorumluyor

Doğru bir benden dili sadece güzel bir iş değil, aynı zamanda güzel bir yaşamdır. Beden dilimizi doğru kullanabilirsek etkin iletişim sağlayarak, güzel bir çevre oluşturabiliriz. Beden dilimizi kullanarak karşımızdaki kişinin bilinç altına olumlu veya olumsuz mesajlar yollarız. İyi bir beden dili iyi bir iş, iyi bir iş ise iyi bir yaşam demektir.

Beden dili, bir toplumda kimse bizi tanımaz iken bizi tanıtan ve karakteristik özelliklerimiz hakkında ilk izlenimleri oluşturan hareketler ve temas bütünüdür. Biz SPERO-HR ailesi olarak iş görüşmesi sürecinde olan kişilere bazı tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiyelerimizi dört ana başlık altında paylaşacağız.


Temizlik, Giyim ve Aksesuar 
“İnsanlar görünüşü ile karşılanır. Kişiliği ile uğurlanırlar.”
İnsan kaynakları uzmanları ilk olarak temiz ve düzenli kıyafete, düzenli bir makyaja/bakıma dikkat ederler. Görüşmenin dikkatini dağıtacak düzeyde, çok dikkat çekici aksesuar ve makyajdan kaçınmanızı tavsiye ederiz.


Tokalaşma, Duruş ve Mimikler
“Göz teması kurmak karşımızdaki insana bize güvenebileceğini sessizce haykırmaktır.”
İlk kez tanışılan biriyle göz teması ve tokalaşma şeklimize göre karşı tarafın bilinç altına güven veya güvensizlik entegre edebiliriz. Elinizi uzatın ve seçiminizi yapın. Sıkı, vakur bir duruşla göz teması kurarak hafif tebessümle yapılacak bir tokalaşma karşınızdaki kişinin size olumlu yaklaşmasını sağlayacaktır. 


Oturma Biçimi, Ayakların Kullanımı
“Titreyen bir bacak, titreyen bir ruhu temsil eder. Yere sağlam basın ve dürüst olun.”
Oturma biçimimize ve oturmak için seçtiğimiz yere dikkat etmeliyiz. Unutmayın ki karşınızdaki kişi bir profesyonel ! Tavırlarınıza dikkat edin, otoriter davranmayın, ayaklarınızı üst üste atmayın ve sallamayın.


Başın Kullanımı, Jest ve Mesafe
İnsan kaynakları uzmanının size soru soracağı ve görüşmenin başlayacağı nokta tam olarak burası. Burada ise başınızı ve jestlerinizi (el ve kol) düzgün bir biçimde kullanmalısınız. İnsan kaynakları uzmanını dinlerken bazı şeyleri başınızla onaylayabilirsiniz fakat başınızı çok sallamayın ve kesinlikle kollarınızı bağlamayın. İnsan kaynakları uzmanına ne uzak, ne de yakın mesafede durmayın. Aradaki mesafeyi koruyun. Ses tonu ve vurgularınızı özenle seçin.

Diğer Yazılar
BEYİN SİNYALLERİNİN SENKRONİZASYONU
 ABD’deki Northwestern Üniversitesi Nöroloji Profesörü Dr. Moran Cerf  beynin elektrik sinyalleri senkronizasyonu üzerine bir çok çalışmalar yapmıştır. On yılı aşkın süredir insanların karar alma süreçlerini inceleyen Dr. Cerf, beyin röntgenlerini kullanarak siny [...]
Devamını Oku...
BAŞARIYI DA, BAŞARISIZLIĞI DA DAVRANIŞLARIMIZ ORTAYA ÇIKARIYOR
 İnsanları Sabit Fikirli ve Gelişime Açık Olanlar olarak iki farklı sınıfa ayıran, Stanford Üniversitesi çalışanı Psikolog Carol Dweck’in yaptığı araştırma ile insan davranışlarının başarıyı belirlemede zekadan önce geldiği öne sürmektedir.    Dweck, sabit fikirli bire [...]
Devamını Oku...
Tecrübe Paylaşımlarım 1/ Eve geldiğimizde işi düşünmeyi nasıl bırakabiliriz?
Tecrübe Paylaşımlarım 1 Yazmamı istediğiniz konu olursa önerilerinizi alırım diye belirtmiştim ilk mesajımda. Bağlantılarımdan @ercüment b cumur çok güzel bir konu talep etmiş ve onun üzerine yazmak istedim. Konu hem çok güzel ve bir o kadar da zor J “Eve geldiğimizde işi düş [...]
Devamını Oku...